Zespół Szkół Publicznych w Taczanowie Drugim

 

 

 

 

Witamy na stronie Zespołu Szkół Publicznych w Taczanowie Drugim

                             RYS HISTORYCZNY POWSTANIA PLACÓWKI

1 maja 1988 roku we wsi Taczanów położonej niedaleko Pleszewa w południowej Wielkopolsce, zawiązał się komitet Narodowego Czynu Pomocy Szkole, którego przewodniczącym został pan Włodzimierza Markiewicz. Ustalono lokalizację nowego budynku przy szkole w Lubomierzu.

Wiosną 1990 roku rozpoczęły się pierwsze prace budowlane. Nowej szkole, na wniosek ówczesnego dyrektora szkoły pana Andrzeja Mierzejewskiego, Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, postanowiono nadać imię Bohaterów Monte Cassino.

19 maja 1992 roku zorganizowano po raz pierwszy święto szkoły, które od tej pory, uchwałą Rady Pedagogicznej i Samorządu Uczniowskiego obchodzone będzie corocznie w dniu zwycięskiej bitwy. Po uroczystej mszy świętej za walczących pod Monte Cassino organizatorzy i goście wysłuchali monologu słowno - muzycznego ,,Przechodniu powiedz Polsce". Uroczystość zakończyła się spotkaniem w pobliskim Wigwamie.

29 maja 1993 roku nastąpiło w Taczanowie wmurowanie aktu erekcyjnego i kamienia przywiezionego z pól spod Monte Cassino. Uroczystość rozpoczęła się Maszą Świętą, którą odprawił Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. brygady Sławoj Leszek Głódź.

6 czerwca 1994 roku w murach nowobudowanej szkoły, uroczyście obchodzono 50-tą rocznicę bitwy pod Monte Cassino. W obchodach między innymi wzięła udział Premier Hanna Suchocka oraz jak co roku uczestnik walk pod Monte Cassino, Pleszewianin Kazimierz Basiński.

Latem 1994 roku przy szkole w Taczanowie rozpoczęła się budowa Zespołu Boisk Sportowych. Prace trwały od czerwca do połowy sierpnia. Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami przy tych pracach pomagali żołnierze z jednostki wojskowej z Rawicza, której dowódca Adam Bachłaj bardzo się zaangażował w wykonanie zadania. Pracami przy budowie zajmowało się ośmiu żołnierzy oraz dowódca starszy chorąży Stanisław Dawidowicz. Żołnierze nie patrzyli na żar płynący z nieba, był to dla nich zapewne najgorętszy poligon w najgorętsze lato.

2 września 1998 roku nastąpiła Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 1998/1999 połączona otwarciem Szkoły im. Bohaterów Monte Cassino w Taczanowie. Był to niezwykle długi oczekiwany dzień. Pierwszy dzwonek w nowej szkole wszyscy wysłuchali z biciem serca. Życzeniom, podziękowaniom, gratulacjom i pamiątkowym zdjęciom nie było końca. 

21 kwietnia 1999 roku nastąpiło wręczenie szkole sztandaru, który został ufundowany przez społeczność wsi Taczanów i Lubomierz oraz Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy na Zachodzie ,,Karpatczycy". Uświetnia on wszystkie szkolne uroczystości oraz imprezy miejsko-gminne. Utrzymujemy ścisłe kontakty ze zrzeszonymi w Klubie Szkół Monte Cassino szkołami poprzez uczestnictwo w kraju i za granicą w obchodach rocznicowych związanych z bitwą o Monte Cassino i II Korpusem Polskim.

powrĂłt