Gazetka szkolna

Taczanowskie To i Owo

Gazetka Szkolna Taczanoskie To i Owo ma już na swoim koncie nie lada sukcesy. Warto wspomnieć, że dwukrotnie zwyciężyliśmy w powiatowych zmaganiach o tytuł ,,Pismaka Roku”, a za numer specjalny poświęcony pamięci Wielkiego Polaka Jana Pawła II otrzymaliśmy szczególne wyróżnienie Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew.

Pierwszy numer naszego pisemka ukazał się w roku 2003. To nim żegnaliśmy odchodzącego na emeryturę wieloletniego dyrektora naszej szkoły p. Andrzeja Mierzejewskiego. Od tej pory ukazujemy się regularnie, jako kwartalnik.

Pod naszą egidą odbywa się wiele imprez szkolnych i pozaszkolnych. Byliśmy organizatorami wielu gminnych i powiatowych konkursów gazetek szkolnych, które odbywały się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew oraz lokalnego tygodnika ,,Życie Pleszewa”.

Naszymi największymi sukcesami było otrzymanie tytułu Mistrza Pismaków w roku 2006 i 2010, a w roku 2014 wyróżnienia Burmistrza MiG Pleszew za gazetkę poświęconą św. Janowi Pawłowi II.

Poprzez swoją działalność pragniemy ,,zarazić" kolegów pasją do pisania. Organizujemy na terenie szkoły konkursy ortograficzne, poetyckie i literackie, patronujemy szkolnym imprezom. Nasza działalność widoczna jest także podczas spotkań z teatrem oraz koncertów dla szkoły i lokalnej społeczności.

Zespół redakcyjny ,,Taczanowskiego To i Owo" zmieniał się wielokrotnie. Składem graficznym i projektem na początku zajmowała się p. Anna Tyrakowska, następnie p. Violetta Kozielczyk, a od roku 2018 p. Piotr Suhak. Za nadzór nad redagowanymi artykułami i ich korektę od początku odpowiedzialna jest p. Anna Grześkowiak.

Dużą inspiracją dla nas byli zawsze starsi koledzy, którzy pierwsze dziennikarskie szlify zdobywali, redagując gazetkę ,,Bez tytułu". Pisemko nieprzerwanie ukazywało się od 1996 roku pod okiem p. Iwony Korniluk, która do roku 2018 była opiekunem wielu zespołów redakcyjnych. Początki nie były łatwe. Pierwsze numery ,,Bez tytułu” pamiętają jeszcze maszyny do pisania oraz ręczne przepisywanie tekstów. Było dużo grafiki i to wcale nie komputerowej. Gimnazjalna gazetka miała swój styl. Zawsze pełna błyskotliwego dowcipu dostarczała uczniom licznych informacji na temat życia szkoły. Do dziś dostępne są archiwalne numery pisemka, które dla wielu uczniów stanowią wspomnienie dawnych, wspaniałych szkolnych lat.

Dzisiaj, redagując gazetkę ,,Taczanowskie To i Owo”, swoje pasje na kółku dziennikarskim rozwijają uczniowie klasy VII: Nikola Lewicka- Nika, Patrycja Golińska- Pati, Gabriela Grobelna- Gabi, Julia Zimna- Jula, Jakub Pawlak-Kubix, Oskar Blandzi- Blondi oraz Oskar Walczak-Boski.

Archiwalne wydania gazetki

Skip to content