ŚWIĘTO SZKOŁY

Od 1993 roku 18 maja w naszej szkole jest poświęcony patronowi szkoły – Żołnierzom walczącym w 1944 roku pod Monte Cassino. Tego dnia społeczność szkolna Zespołu Szkół Publicznych w Taczanowie Drugim, Przyjaciele szkoły, zaproszeni goście biorą udział w uroczystych obchodach Święta Szkoły. Dziś nie obchodzimy wspólnie w auli szkolnej tak ważnej dla naszej społeczności uroczystości, ale sercem jesteśmy razem.

Są bitwy, na które nie pada pył zapomnienia. Bierze je na swoje skrzydła legenda i zanosi do narodowego pamiątek kościoła. Do nich należy właśnie bitwa o Monte Cassino. Jak co roku pamiętamy o niej, bo pamięć jest warunkiem poczucia tożsamości, zarówno jednostkowej, jak zbiorowej.

Dzisiejsza uroczystość, tak odmienna od wszystkich poprzednich, jest szczególnie ważna, jest okazją do przypomnienia sobie o całym katalogu wartości, które stanowią wzór życia i postępowania w naszej szkole. Mam nadzieję, że przygotowana w tych niecodziennych warunkach prezentacja pozwoli nam się wspólnie przenieść w mury naszej szkoły i oddać hołd bohaterom spod Monte Cassino, którzy na ziemi włoskiej walczyli za waszą i naszą wolność, a swoją walką i ofiarą życia potwierdzili miejsce Polski wśród narodów świata. „Oddali Bogu – ducha, bratniej ziemi włoskiej – ciało, a serca – Polsce”.

Iwona Korniluk

dyrektor ZSP w Taczanowie Drugim

 

 

Skip to content